Postaw na słońce
Uczniowie klas ósmych, którzy należą do koła naukowego Foton realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Postaw na słońce”, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji oraz Ministra Klimatu i Środowiska.
Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.
GŁÓWNE CELE PROJEKTU
Upowszechnienie wśród młodego pokolenia wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych.
Przedstawienie praktycznych możliwości zastosowania ogniw fotowoltaicznych w funkcjonowaniu domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz budynków urzędowych oraz upowszechnienie tej wiedzy wśród społeczności lokalnych.
CELE SZCZEGÓŁOWE
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej energii odnawialnej oraz ogniw fotowoltaicznych w społeczeństwie.
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie płyną z wykorzystania technologii odnawialnych źródeł energii.
Promocja ogniw fotowoltaicznych jako odnawialnego źródła energii elektrycznej.
Bezpłatne udostępnienie narzędzi informatycznych, które umożliwią samodzielne wstępne dobranie systemów fotowoltaicznych i wyliczenie korzyści środowiskowych i ekonomicznych z tego tytułu.
Zdobycie przez młodzież umiejętności:
wyliczenia zużycia energii elektrycznej przez budynek.
związanych z oszczędzaniem i domowymi wydatkami.
realizowania projektów – działania w grupie, przełamywania barier w stosunku do rówieśników jak również innych środowisk, do których kierowana jest wiedza ekologiczna.
dostosowania promocji do charakteru realizowanego projektu. Wzmocnienie umiejętności wykorzystania w praktyce wcześniej zdobytej wiedzy oraz samodzielnego, kreatywnego myślenia.
W trakcie projektu uczniowie poznają różne źródła energii, dowiedzą się jak działa fotowoltaika i skąd bierze się energia elektryczna w naszej okolicy. Zdobytą wiedzę uczniowie zastosują w praktyce, ponieważ obliczą zapotrzebowanie energetyczne szkoły i domu. Na końcu przeprowadzą akcję, która promuje odnawialne źródła energii.
Opiekun projektu: Ewelina Augustowska- Katprzyk