Planeta Zdrowia
Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde?
W czasie zajęć uczniowie nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki. Dzięki prostym doświadczeniom sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie. Poprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości. W trakcie zajęć uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal. Nauczą się udzielania pierwszej pomocy. Nie zabraknie rozmów o emocjach, pomocnych w przygotowaniu uczniów do codziennych sytuacji związanych z budowaniem relacji. W filmach swoją wiedzą dzielą się specjaliści: naukowcy, lekarze, psychologowie, fizjoterapeuci i ratownicy medyczni.
Etapy realizacji projektu:
Lekcje na rozgrzewkę - wybierz i zrealizuj z uczniami 2 scenariusze w dowolnej kolejności, które zintegrują klasę i oswoją uczniów z ich emocjami:
Czy pamięć mózgu jest nieograniczona?
Dlaczego śmiech to zdrowie?
Skąd się bierze radość?
Co mogę zrobić, gdy wszystko idzie źle?
Lekcje tematyczne - zrealizuj z uczniami 6 wybranych scenariuszy, związanych z tematem projektu. Wykonujcie je w dowolnej kolejności:
Dlaczego sport to samo zdrowie?
Ile kalorii jest w diecie sportowca?
Dlaczego suche chipsy są tłuste?
Dlaczego lubimy słodycze?
Jak psują się zęby?
Dlaczego mam katar i boli mnie gardło?
Po co sportowiec się rozgrzewa?
Jak oddychamy?
Po co człowiekowi stopy?
Dlaczego nasze kości są twarde?
Jak udzielić pierwszej pomocy?
Jak bezpiecznie pracować przy komputerze?
Jak analizować wyniki badań krwi?
Gdzie mieszkają bakterie?
Opiekun: Jolanta Maślanko